QNED Neyi Açıklar: QLED ve OLED ile Nasıl Karşılaştırılır?

QNED Neyi Açıklar: QLED ve OLED ile Nasıl Karşılaştırılır?

OLED ve QLED televizyonlar bugünlerde çok revaçta. Ama LG'nin bu süslü QNED TV'lerinde neler oluyor? Hadi daha yakından bakalım.LG piyasadaki en iyi TV'lerden bazılarını üretiyor ve CES 2021 sırasında şirket, QNED teknolojisine sahip Mini LED TV serisiyle manşetlere taşındı. LG TV'lerin paranın satın alabileceği en iyiler arasında olması bekleniyor - ve QNED kesinlikle geleneksel LCD'den büyük bir yükseltme gibi geliyor. Ancak QNED tam olarak nedir ve popüler QLED ve OLED TV teknolojileriyle nasıl karşılaştırılır?

LG'nin TV'leri, güvenilir ve kullanımı kolay oldukları için tüketiciler arasında popülerdir. Akıllı TV'lerinde kullanılan webOS platformu harika bir arayüze sahiptir ve YouTube ve Netflix gibi akış platformlarına erişmek için idealdir. Ancak TV pazarı oldukça rekabetçi ve diğer üreticiler gibi LG'nin de tüketicileri mevcut TV'lerinden vazgeçmeye teşvik etmek için sürekli olarak yeni teknolojiler sunması gerekiyor.
İlişkili: LG'nin Evo OLED TV'si Kapattığınızda Kendini Gizliyor

LG QNED TV'ler LCD tabanlıdır ve Mini LED arka aydınlatma ile kuantum nokta ve NanoCell teknolojilerinin bir kombinasyonunu kullanır. Mini LED arkadan aydınlatma, yaklaşık 2.500 karartma bölgesiyle eşleştirilmiş 30.000'e kadar küçük LED'den oluşur. Bu, QNED TV'lerin normal LCD TV'lere kıyasla harika en yüksek parlaklık seviyelerine ve geliştirilmiş kontrast oranına sahip olmasını sağlar. QNED, Samsung TV'ler tarafından popüler hale getirilen bir teknoloji olan QLED'e çok benziyor ve bunun için iyi bir neden var. Her iki teknoloji de çok benzer, çünkü her ikisi de çok çeşitli renkler üreten yarı iletken nanokristaller olan kuantum noktalarını kullanıyor. LG'nin zaten tanıdık olan QLED'e bağlı kalmak yerine en yeni teknolojisine 'N' adını vermesinin birkaç nedeni var. Biri kendini diğer markalardan ayırmak ve TV'lerini diğer QLED ve OLED'lerden ayırmak. Diğer bir neden de, QNED'in farklı görüş açılarında renk doğruluğunu artıran NanoCell teknolojisini içermesidir.OLED, QNED'den Daha İyi

QNED, LG'nin TV'ler için en yeni teknolojilerinden biri olmasına rağmen, OLED TV'ler sektördeki en iyisi olmaya devam ediyor. LG, bunu aşağıdakilerden birinde bir açıklama ile kabul ediyor: basın bültenleri . QLED ve OLED arasındaki en büyük fark, bağımsız karartma kontrolüdür. QNED TV'lerde çok sayıda karartma alanı olsa da, yine de kısılabilir ampuller kullanırlar. OLED TV'ler, daha geniş bir renk yelpazesi üretebilen veya hiç renk üretmeyen organik, karbon bazlı malzeme kullanır. Aslında, OLED TV'lerin en iyi siyahlara sahip olduğu söyleniyor çünkü tek tek pikseller kapatılabilirken QNED pikselleri yalnızca karartılabilir.En kaliteli TV'yi arayan tüketiciler, üstün görüntü kalitesi nedeniyle bir OLED TV satın almalıdır. Ancak QNED ve QLED TV'ler çok fazla para harcamak istemeyenler için harika birer alternatif. Gerçek şu ki, tüm bütçe aralıklarında harika TV'ler var. Kısa bir araştırma bile tüketicilerin birçok seçeneğe sahip olduğunu gösterecektir. Aslında, geçen yılın modellerini satın almak her zaman iyi bir fikirdir, çünkü TV'lerdeki yıllık iyileştirmeler nispeten daha azken, belirgin şekilde daha ucuz olabilirler. Pahalı QNED TV'lerin fiyatlarının önemli ölçüde düşmesi biraz zaman alabilir, ancak daha eski bir modeli beklemek dikkate alınması gereken bir seçenektir.

Sonraki: Hisense U8G İncelemesi

Kaynak: LG